DOMOWY KOŚCIÓŁ

Zaczynając od końca… Domowy Kościół daje przestrzeń i uprzywilejowanie z powodu realizacji zobowiązań i wspólnej, małżeńskiej drogi do Boga i siebie nawzajem!
Coś o nas?
W wakacje 2014 powstała oddolna, ludzka inicjatywa, by rozpocząć drogę formacji w Ruchu Światło-Życie. Jedna z rodzin zauważyła tą przestrzeń wcześniej i zaczęła zarażać tą ideą innych. I tak we wrześniu 2014 roku został założony pierwszy krąg Domowego Kościoła w Bazylice św. Kazimierza w Radomiu. Na początku 4 rodziny poznawały się nawzajem wraz z ks. Moderatorem Jackiem Pałoszem. Przez dwa lata grupa była pilotowana, przez Annę i Szczepana, którzy wprowadzali nas na drogę Ruchu.
Po co Domowy Kościół?
Każdy z nas prowadził życie religijne, ale czuł też duchową potrzebę czegoś więcej. Większość wyrosła również ze środowiska parafii i jej wspólnot: oazy, ksm-u, służby liturgicznej czy scholi. Długo trwały rozmowy po co to nam? Ale odwaga podjęcia decyzji przystąpienia do Domowego Kościoła z perspektywy czasu była jedną z najlepszych jaką mogliśmy zrobić dla naszych małżeństw i rodziny.
Wspólnota?
Grupa…, właściwiej WSPÓLNOTA przeżywała i wzloty i upadki, ale dzięki naszej znajomości i przyjaźni możemy na siebie liczyć. Na chwilę obecną w kręgu jest 5 rodzin, trzy z nich mieszkają na terenie parafii, a dwie pozostałe wywodzą się z niej i mocno się z nią identyfikują.
Nasza wspólnota to:
• Ania i Norbert wraz z córkami Weroniką i Łucją;
• Ewa i Przemek wraz z dziećmi Marysią i Stasiem;
• Monika i Marcin wraz z dziećmi Kacprem i Marysią;
• Ewa i Łukasz;
Posługę animatorską w tym roku pełnią Ewa i Przemek.
Co robimy?
Idziemy małżeńską drogą do Boga realizując przy tym zobowiązania jakie stawia przed nami Domowy Kościół i ich założyciel, ojciec Franciszek Blachnicki.
• codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania),
• regularne spotkanie ze Słowem Bożym,
• codzienna modlitwa małżeńska,
• codzienna modlitwa rodzinna,
• comiesięczny dialog małżeński,
• reguła życia (systematyczna praca nad sobą),
• uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych
Uczestniczymy w comiesięcznych Mszach wspólnotowych w Bazylice
o godzinie 12.30. Włączamy się w posługę przy czytaniu Słowa Bożego, śpiewie psalmu i pieśni liturgicznych, odczytaniu modlitwy małżonków. Wielką radością dla nas i naszych pociech jest również niesienie przez nie do ołtarza darów ofiarnych.
Spotkania organizowane są raz w miesiącu w naszych domach i trwają 3 godziny. Na początku trudno było się nam do tego przyzwyczaić. Teraz często nam tego czasu brakuje. Każde z nich rozpoczyna część „herbatkowa”, gdzie dzielimy się swoim życiem, tym co u nas się wydarzyło. Po niej następuje część modlitewna oraz formacyjna podczas której rozważamy Słowo Boże, modlimy się, dzielimy realizacją zobowiązań oraz studiujemy wyznaczony temat.
Co dalej?
Wiemy, że gdy o tym mówimy, piszemy, to całość brzmi dość górnolotnie, może nawet nierealnie. Boimy się tego czego nie znamy, a jedną z okazji do poprawy swoich relacji z Bogiem i małżonkiem, które i tak często są bardzo dobre, jest droga Domowego Kościoła. Wymagajmy od siebie więcej, kochajmy się bardziej, budujmy wspólnoty miłości i życia w Kościele.
Zapraszamy do kontaktu wszystkie chętne małżeństwa, które pragną współtworzyć taki świat i nie lękają się wyzwań.
Ps. Zejdźmy z kanapy, bo… <zachęcam do przeczytania pierwszego zdania tekstu>
Pozdrawiamy!!!

Para animatorska

Ewa i Przemysław Kowalscy
Tel: 500 592 908‬

Ksiądz moderator

ks. Marcin Zarzycki